Menu Zamknij

Wykorzystanie tworzyw PP, PVC oraz PET w produkcji opakowań

produkcja opakowań

Tworzywa sztuczne wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, ale ponad połowę ich produkcji stanowią opakowania – przede wszystkim opakowania żywności. Głównym ich składnikiem są związki wielocząsteczkowe zwane polimerami, powstające w wyniku syntezy substancji małocząsteczkowych, czyli monomerów. Współczesna technologia potrafi nadać im ciekawy design, nie tracąc przy tym nic z ich funkcjonalności. Dlaczego opakowania wykonane z tworzyw sztucznych cieszą się taką popularnością?

Tworzywa sztuczne do produkcji opakowań

Ogromna popularność opakowań z tworzyw sztucznych wynika z połączenia dobrych właściwości fizycznych oraz chemicznych. Do ich produkcji wykorzystuje się najczęściej kilka podstawowych tworzyw. Jednym z nich jest polipropylen, którego cechą charakterystyczną jest twardość, wytrzymałość mechaniczna oraz duża przejrzystość. Materiał ten idealnie chroni przed wilgocią. Wykorzystuje się go w produkcji butelek, nakrętek oraz folii sztywnych do termoformowania – kubki, tacki itp. PVC, czyli polichlorek winylu ma właściwości termoplastyczne i jest odporny na działanie wielu rozpuszczalników. Ma zastosowanie do produkcji folii zarówno twardych, jak i giętkich. Politereftalan glikolu etylenowego (PET) należy do poliestrów. Jest tworzywem charakteryzującym się dużą wytrzymałością mechaniczną i małą przenikliwością gazów, promieni ultrafioletowych, pary wodnej oraz wody. Dzięki temu folie poliestrowe mogą być stosowane do pakowania produktów spożywczych, poddawanych obróbce termicznej w stanie zapakowanym.

Zalety opakowań z tworzyw sztucznych

Właściwości opakowań plastikowych można dodatkowo modyfikować, stosując różnego rodzaju dodatki chemiczne. Opakowania plastikowe są lekkie, co znacznie wpływa na wagę zapakowanego produktu oraz na koszty transportu. Ich duża twardość i wytrzymałość zapewnia ochronę zapakowanych towarów – chronią przed zduszeniem, wilgocią i oddziaływaniem różnych substancji. A co najważniejsze, są chemicznie obojętne, co umożliwia przechowywanie produktów i surowców pochodzenia organicznego i nieorganicznego.