Menu Zamknij

Jakie opakowania z tworzyw sztucznych wyróżniamy?

opakowania z tworzyw sztucznych wyróżniamy

Opakowanie to ważna część gotowego produktu, która odpowiada za jego ochronę podczas transportu, ułatwia wyeksponowanie w miejscu sprzedaży oraz pozwala na umieszczenie dodatkowych informacji czy zachęt skierowanych do klienta. W przypadku towarów przeznaczonych bezpośrednio dla końcowego odbiorcy jednym z najpopularniejszych rozwiązań są opakowania z tworzyw sztucznych. Zapewniają one pożądaną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i chronią przed innymi czynnikami zewnętrznymi – np. wilgocią i kurzem. Można na nich bez przeszkód umieszczać dodatkowe elementy ozdobne, nadawać bardziej elegancką formę za pomocą wykonywania nadruków, złocenia lub flokowania. Dostępność tworzyw w różnych kolorach pozwala na tworzenie opakowań, które są dobrze dobrane kolorystycznie do konkretnego produktu i wrażenia, jakie ma on wywierać na kliencie. Możliwość użycia materiałów bezbarwnych daje zaś możliwość zabezpieczenia, a jednocześnie zaprezentowania klientowi produktu „na żywo”. Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym rodzajom opakowań i zobaczmy, w jaki sposób mogą być wykorzystywane.

Zalety opakowań z tworzyw sztucznych i ich najpopularniejsze rodzaje

Zaletami tworzyw sztucznych jest nie tylko dobra odporność na warunki zewnętrzne przy niskiej masie własnej, ale także niewielki koszt produkcji oraz możliwość ścisłego dopasowania do kształtu pakowanego towaru. Plastik można praktycznie dowolnie formować, a produkcja może przebiegać w sposób zautomatyzowany, co dodatkowo wpływa na ograniczenie ceny gotowego wyrobu. Opakowania plastikowe są oferowane w wielu różnych odmianach, od niewielkich pudełek na biżuterię, przez pojemniki na żywność, aż po plastikowe tuby albo słoje.

Jednymi z najpopularniejszych rodzajów opakowań z tworzyw sztucznych są blistry. Są szeroko wykorzystywane przy pakowaniu towarów przemysłowych, które trafiają do końcowego odbiorcy i są eksponowane w sklepach. Można je zarówno ustawiać na półkach, jak i zawieszać na specjalnych stojakach czy wykładać w gablotach. Produkuje się je w wersjach pozwalających na umieszczenie wewnątrz nie tylko produktu, ale także kolorowych etykiet zawierających wszystkie potrzebne informacje o nim. Mogą również stanowić wkładkę do pudełka z tektury lub kartonu. Często pozwalają one na obejrzenie produktu przez wysztancowane w pudełku okienko.

W zależności od potrzeb blistry mogą być dopasowane do sposobu, w jaki zostanie wyeksponowany produkt, do wymaganego poziomu ochrony zawartości i technologii pakowania. Oferowane są blistry, których dwa elementy składowe są łączone na zatrzaski, zgrzewane ze sobą albo wciskane i zamykane mechanicznie zszywkami. Dostępne są także opakowania składające się z jednej części, zaginanej podczas pakowania. Wielu producentów oferuje blistry zaklejane od spodu kartonową etykietą lub łączone z klejonym dwuwarstwowo kartonem.

Bardzo popularnym elementem różnych typów opakowań są plastikowe wkładki i wytłoczki, które umieszcza się wewnątrz kartonowego, tekturowego czy nawet wykonanego z tworzywa sztucznego pudełka. Taki rodzaj pakowania stosuje się zarówno do unieruchomienia wewnątrz opakowania pojedynczych przedmiotów, jak i różnych elementów zestawów składających się z produktu i dodatkowych akcesoriów.

Kuwetki z tworzywa sztucznego to także jeden z tradycyjnych sposobów pakowania słodyczy, a zwłaszcza czekoladek. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane również w opakowaniach sztućców, szkła użytkowego, mniejszych produktów RTV i AGD, choćby słuchawek, telefonów czy maszynek do golenia. Wkładki do pudełek są chętnie używane do pakowania produktów ekskluzywnych. Są nieodłącznym elementem pudełek na kosmetyki, np. perfumy czy biżuterię – w takich przypadkach często są dodatkowo flokowane, czyli ozdabiane powłoką z drobnych włosków, co nadaje jej strukturę podobną do zamszu czy aksamitu. Uzupełnieniem może tu być również wykonanie metalizowanego napisu lub logo z nakładanej na gorąco folii, tzw. hot-stamplingu.

Cieszącym się dużym powodzeniem rodzajem opakowania z tworzywa sztucznego są foliowe tuby. Są one sztywne, a jednocześnie przezroczyste, pozwalając na ukazanie potencjalnemu nabywcy całego produktu. Korzysta się z nich przy pakowaniu zabawek, ozdób choinkowych, stroików, świec czy innych elementów dekoracyjnych. Są popularne również jako pudełka na słodycze lub produkty spożywcze, np. suszone owoce. Sprawdzają się także jako opakowania zbiorcze dla większej ilości przedmiotów, np. długopisów jednorazowych.

Jakimi metodami wytwarza się opakowania z tworzyw sztucznych?

Wyroby z tworzyw sztucznych są produkowane różnymi metodami, w zależności od swojego przeznaczenia i rodzaju materiału, z którego powstają. Przy wytwarzaniu elementów o bardziej złożonych kształtach zwykle stosuje się metodę wtryskową. W takim przypadku do specjalnie przygotowanej formy podawane jest pod ciśnieniem upłynnione tworzywo, które jest rozprowadzane niewielkimi kanałami tak, by dokładnie wypełniło wszystkie wolne przestrzenie. Następnie forma jest rozdzielna na matrycę i stempel, a gotowy przedmiot może być poddany dalszej obróbce, np. wykonaniu nadruków.

Przedmioty o dużej powierzchni lub długie są zazwyczaj wykonywane za pomocą technologii wytłaczania. Uplastycznione tworzywo jest tu przepuszczane przez specjalny ustnik nadający mu odpowiedni kształt. W ten sposób powstają nie tylko długie kształtowniki, ale również folia – zarówno przeznaczana później do bezpośredniego użytku, jak i stosowana jako półprodukt np. przy termoformowaniu.

Termoformowanie jest jedną z najbardziej efektywnych, a zarazem najszerzej wykorzystywanych technologii produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. W tym przypadku półproduktem jest folia lub niezbyt grube płyty z tworzywa. Są one wstępnie uplastyczniane przez rozgrzanie do odpowiedniej temperatury, a następnie dociskane do formy. Zwykle za pomocą strumienia powietrza, wytworzonego podciśnienia albo nacisku stempla.

Wybór konkretnej technologii zależy od rodzaju używanego materiału oraz specyfiki samego opakowania. Przy produkcji wyprasek ze stosunkowo cienkich folii najlepiej sprawdza się termoformowanie próżniowe. Tam, gdzie potrzebne są produkty grubsze i bardziej wytrzymałe korzystniejsze jest stosowanie nacisku stempla. W taki sposób powstają zwykle grubsze blistry czy tuby.

Do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych używa się wielu różnych materiałów. Grubsze blistery powstają zwykle z polichlorku winylu (PVC) czy politereftalanu etylenowego (PET). Tworzywa te gwarantują nie tylko dobrą wytrzymałość, ale także wysoką przezroczystość. Cieńsze wytłoczki produkuje się najczęściej z polipropylenu (PP). W tym przypadku zaletą jest możliwość barwienia tworzywa na wybrany kolor oraz optymalne połączenie niewielkiej masy z niskim kosztem i wystarczającą do większości zastosowań wytrzymałością.

Opakowania z tworzyw sztucznych są wykorzystywane zarówno w większości branż oferujących produkty przeznaczone bezpośrednio do sprzedaży detalicznej, jak i tam, gdzie są one oferowane na zasadzie b2b. W ten sposób pakuje się więc zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i specjalistyczne narzędzia, podzespoły i części zamienne. Stosowanie opakowań plastikowych jest praktyczne, ze względu na walory użytkowe oraz niski koszt wytwarzania.