Menu Zamknij

Czego nie można przechowywać w plastikowych opakowaniach?

opakowania

Kto z nas nie zna plastikowych opakowań? Chyba nie ma takich osób! Opakowania tego typu stanowią już dla nas codzienność i pojawiają się praktycznie w każdej znanej nam branży. Nie ma się co temu dziwić. W końcu plastik jest relatywnie tani, uniwersalny i naprawdę wytrzymały, biorąc pod uwagę jego niewielką wagę. Właśnie to wszystko decyduje to tak dużej popularności tworzyw sztucznych i opakowań z nich wykonywanych. Jednak czy jest coś, czego nie można przechowywać w plastikowych opakowaniach?

Opakowania z plastiku – czy na każdy produkt?

Odpowiadając na pytanie z powyższego śródtytułu, można powiedzieć, że opakowania plastikowe nadają się do prawie każdego typu produktu. Oczywiście, wszystko zależy od rodzaju takiego opakowania i tego, czy posiada ono cechy wymagane przed dany produkt. Mówiąc o możliwościach zastosowania opakowań plastikowych, wystarczy wspomnieć o tym, że właśnie z tego materiału wytwarza się opakowania na dokumenty, leki, kosmetyki, żywność, zabawki, biżuterie czy różne produkty, chociażby z branży motoryzacyjnej, czy też AGD.

Jednak są produkty, które nie zawsze mogą być przechowywane w opakowania z plastiku. Przykładem tego jest na przykład miedź, która w połączeniu z tworzywem polipropylenowym działa na nie niszcząco. Jednak tego typu przypadki są oczywiście wyjątkami. Mimo to warto brać je pod uwagę. O czym jednak należy pamiętać, wybierając opakowania plastikowe?

Plastik plastikowi nie równy!

Najważniejsza sprawa to nie zapomnieć, że plastik to bardzo ogólna nazwa różnego rodzaju tworzyw sztucznych. W związku z tym różne opakowania plastikowe mogą być wykonane z różnego rodzaju tworzywa i mieć indywidualne cechy, które wpływają na to, co można w nich przechowywać.

Pomocne w tej sprawie są przede wszystkim oznaczenia, pojawiając się na opakowania z tego materiału. Innymi słowy, na wszystkich plastikowych opakowaniach pojawia się informacja, wskazująca na to, z jakiego dokładnie tworzywa zostały one wykonane. Ma ona formę graficznego symbolu: trzech strzałek przypominających trójkąt, wewnątrz którego umieszczona jest cyfra – od 1 do 7. Symbol ten znajduje się najczęściej na spodzie opakowania, a każda cyfra wskazuje na konkretny rodzaj plastiku posiadający indywidualny skład.