Menu Zamknij

W jaki sposób nadaje się kształt opakowaniom plastikowym?

plastikowe pudełka

Opakowania plastikowe zupełnie zmieniły oblicze sprzedaży oraz dystrybucji produktów, Pozwalają bowiem bardzo dokładnie zabezpieczyć znajdujący się wewnątrz przedmiot i tym samym sprawić, że nienaruszony dotrze on do finalnego klienta. Jak jednak nadaje się kształt takim opakowaniom? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania tajników produkcji.

Metoda wtryskowa

Zazwyczaj opakowania z tworzyw sztucznych powstają dzięki technice wtryskowej. Opiera się ona na wtłaczaniu plastycznego tworzywa do specjalnej formy w oczekiwaniu, aż masa ulegnie zastygnięciu i uzyska swoje cechy fizykochemiczne. Jest to możliwe dzięki temu, że tworzywa sztuczne mają na początku formę granulatu. Dokładnie w ten sposób produkuje się różnego rodzaju pojemniki plastikowe oraz butelki z tworzyw sztucznych.

Formowanie wtryskowe reakcyjne

Kolejną techniką jest tzw. wtrysk reakcyjny. Czym różni się od poprzedniej metody? Przede wszystkim tym, że materiał wykorzystywany do formowania wymaga przejścia przez fazę utwardzania. Ma to kilka praktycznych zalet. Środki stosowane w przypadku tej techniki są bowiem cieńsze i mają wysoką lepkość, co sprawia, że można tym samym wypełnić nawet bardzo niewielkie przestrzenie i stworzyć opakowanie o unikalnych cechach. Wadą jest natomiast wydłużony czas procesu, a także konieczność użycia droższych materiałów do formowania.

Termoformowanie

Inną metodą nadawania kształtu opakowaniom plastikowym jest temoformowanie. Opiera się ono na podgrzewaniu folii do takiej temperatury, aby po włożeniu do odpowiedniego urządzenia zyskało adekwatny kształt, pożądany przez producenta. Zaletą tego sposobu jest szybkość wykonania, co przekłada się na możliwość realizowania zamówień hurtowych w bardzo krótkim czasie.

Jak doskonale widać, metod formowania opakowań plastikowych jest naprawdę wiele. Dobór zależy więc przede wszystkim od tego, jakie chce się uzyskać oraz jakie mają mieć one właściwości. Takie opakowania oferujemy również w ramach realizowanej przez nas działalności. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.